O nás

Miroslav Černohorský
747 74 HOLASOVICE 215 (okres Opava)

Czech republic, tel. 775047270
e-mail:
lvi.domov@seznam.cz

profil na Facebooku zde

Toto překrásné plemeno jsem vždy obdivoval v různých zahraničních časopisech a knihách a později jsem se s nim i živě setkával na větších mezinárodních výstavách.
V r.1990 jsem se rozhodl založit si tento chov. Nejdříve to byli typičtí němečtí špicové z českého chovu. Později jsem dovezl několik importů z evropských chovatelských stanic nebo nakrýval některé z mých fen v Německu psy dovezenými z Anglie. V těchto vrzích se již začala objevovat štěňata s bohatější srstí, ale typičtí Pomeraniani to ještě nebyli.
Navazál jsem proto několik kontaktů se špičkovými chovateli Pomeranianů ve světě, hlavně v Kanadě, Americe a Thajsku. Díky těmto chovatelským stanicím Chriscendo (pes Am.Can.Ch. Chriscendo Call to Arms-Colt), Finch's (pes Am. Thai. Ch. Pufpride Sweet Dreams-Parker), Tokie (pes Am. Can. Thai. Grand. Ch. Tokie The Legend Continues-Dutchy) a Starlight's (pes Am.Can.Thai Ch. Starlight's Dream Come True-Paco).
V těchto chovatelských stanicích bylo nakryto několik mých fen a narodila se úplně jiná kvalitní štěňata, jak v typu, tak v osrstění.
Několik mých fen bylo nakryto také v Evropě psy dovezenými ze známé chovatelské stanice Powerpom a to psem ICh.Powerpom Maxmilion-Max(ch.st. Pomdelacreme ze Španělska) a psem ICH. Powerpom Born to Success-BJ (ch.st. Fantazja Spitz z Polska).
I z těchto vrhů bylo možno vybrat kvalitní jedince pro další můj chovný program.
V roce 2018 jsem dovezl štěně - pejska Kardashianpoms Dream Maker - Predo (je to vnuk od světového vítěze Starlight Sweet Dream - Predo z Thajska) od chovatele A. Andreeva z Bulharska. Moc děkuji za krásného psa s excelentním rodokmenem a doufám, že bude přínosem pro zkvalitnění mého chovu.
V roce 2019 jsem dovezl fenku Rising Stars Poms Candy - Prada (je to vnučka překrásného psa Sunryze Poms Empire of Dream - Prince z Brazílie). Také děkuji chovatelce Draganě Vulic ze Srbska za kvalitní fenku.
V roce 2021 jsem dovezl již dospělou jednoroční fenku We Starś Winning Smile - Arny (je to dcera famozního evropského vítěze, Can. Am. šampiona Tokie Too Goody to be True - Goody z Thajska) od chovatele Vichae Amnatjargun z Thajska. Věřím, že i tato fenka bude přínosem v mém šlechtitelském programu.
v r.2021 jsem dovezl již hotovou fenku Bellissimo Star Daniela Kiss Miss-MILANY a psa Bellissimo Star Nils Guf Of Nemo-SHAGGY.Oba mají velice kvalitního, krásného otce Victory s Flame Norbett-NEMO. Moc děkuji chovatelce Semenova A.N. z Ruska za tyto překrásné Pomeraniany.
V r.2022 jsem také importoval psa Bellissimo Star Van Leven-TONY a fenku Bellissimo Star Vikei Alerti-TRIXIE opět od chovatelky Semenova A.N. z Ruska.
V r. 2023 jsem dovezl moc pěknou fenečku Vip Pom Stars Valid Until Unlimited - RICKI. Její otec je superkvalitní pes INTCH.Mansu Of Paradise House (import Jižní Korea). Moc děkuji chovatelům Danijel ŠIšič a Toni Kaluderovič za krásnou, kvalitní fenku a jejich přátelskou návštěvu v jejich CHS Vip Pom Stars v Srbsku.
V r. 2023 jsem dovezl moc pěknou krémovou fenečku Bellissimo Star Nika Djamer-FANCY opět od chovatelky Semenova A.N. z Ruska.

Všem těmto chovatelům bych chtěl opravdu moc poděkovat za vstřícnost, ochotu a čas, který věnovali mým fenám běhme pobytu v jejich chovatelské stanici. A že mi vůbec umožnili nakrýt těmito psy.
Čím více však zkvalitňuji tento můj chov, tím více zjišťuji (a to hlavně na výstavách), jak znatelné rozdíly jsou mezi oběma typy německých špiců. Původní klasický německý trpasličí špic se čím dál více dostává do ústraní modernímu vyšlechtěnému typu pomeraniana. Je to vidět již na první pohled, kde typ pomeranian má opravdu jiný vzhled stavby těla: kompaktnější stavba se silnými kočetinami a krátkým čenichem a hlavně s bohatou hustou podsadou, která je u toho typu hodně důležitá.
Dalším problémem u těchto dvou typů jsou výstavy, lépe řečeno jejich posouzení na výstavách. Pokud se tyto dva typy nerozdělí (jako např. Akita-inu a Americká akita) jako dvě samostatná plemena, každý se svým odlišným standardem, bude vždy záležet na jednotlivém rozhodčím, komu dá v kruhu přednost při zadávání titulu - zda klasickému německému trpasličímu špicovi nebo modernímu pomeranianovi.
Hodně jezdím po evropských výstavách, včetně světových, a mohu tak konstatovat, že většina rozhodčích již dnes upřednostňuje tento moderní líbivější typ pomeraniana.
Nyní bude opravdu jen a jen záležet na německém klubu chovatelů špiců, kdy se již konečně začnou touto problematikou dvou různých typů zabývat a požádají FCI o rozdělení. Jinak je možné, že klasický typ německého trpasličího špice úplně zanikne a Němci přijdou o své původní plemeno. Je opravdu nejvyšší čas s tím něco udělat. Tím by skončila rivality mezi vystavovateli v kruhu a rozhodčí by měli mnohem snadnější posuzování na výstavách.
Všem novým zájemcům o chov pomeranianů bych chtěl pořát mnoho úspěchů v chovu a na výstavách, neboť po několikaletých zkušenostech vím, že tento chov pomeranianů je opravdu velmi složitý, hlavně co se týká upevnění typu a kvality srsti, I špičkoví rodiče ještě nemusí předávat kvalitní potomstvo. Již několikrát jsem se o tom přesvědčil a pro mě vždy bude na prvním místě kvalitní krevní linie (tedy rodokmen) a ne nahodilý jedinec s mnohonásobnými tituly z výstav.
Pořád je proto v mém chovu co zdokonalovat, šlechtit a to je právě to zajímavé na celém chovu. Odměnou je vždy nějaký ten úspěch na výstavách.